Munkáról, családról, hobbiról és a Balkánról

A Balkáni Régióban tevékeny értékesítő Apuka és Férj blogja

A tetőhöz köthető hagyományok, hitek a dél-szláv kultúrában

2000-ben költöztem ki Horvátországba. Akkoriban nagyon sok házat építettek újjá a háború utáni időkben. Figyelmes lettem egy szokásra ami nálunk, magyaroknál nincsen. A ház építésénél, amíg a tetőcserép nem kerül a helyére, kiteszik az ország zászlóját lobogni. Ezt nekem mára már megszokta a szemem, de a múlt héten egy építkezésen jártam ahol hatalmas zászló lobogott és újra eszembe jutott, hogy ez nálunk nem szokás. Ezért gondoltam írok egy cikket a szláv szokásokról amik a tetőhöz köthetőek (cikk a kép alatt folytatódik)

No alt text provided for this image

A ház az ember élettere, a családi jólét és a gazdagság szimbóluma, ugyanakkor számos naptár- és családi rituálé helyszíne. Saját, ismert és bensőséges terünk, ami természetes menedéket ad az idegen és veszélyes külső világgal szemben. Éppen ezért a házban számos mágikus rituálét tartanak azért, hogy az emberek megvédjék magukat a gonosz erőktől.

A tető fontossága és szimbolikája rendkívüli. Még a szláv gyerekenek is az első rajzai között szerepel a ház. Ezt egy egyszerű négyzettel és négyzetet felül bezáró háromszöggel (nyeregtető) ábrázolják. Tehát a gyermek tudatában a ház egyik fontos alkotóeleme a tető, ami megvéd a felülről érkező veszélyektől.

A tető gyakorlati funkciója is ez - a tető véd a naptól, az esőtől, a hótól és minden mástól, ami felülről származhat. Mi akik a szakmában vagyunk tudjuk, hogy minél élesebb a tető szöge, annál élesebb és zordabb az éghajlat a területen. Az éghajlat melegedésével ezért is laposodnak a tetők. De ez majd egy másik bejegyzés lesz.

No alt text provided for this image

Maradjunk a szimbolikánál: Az égboltot, mint az Isten által létrehozott univerzum részét, gyakran borítóként, kidudorodott tetőként vagy mennyezetként képzelik el, amely eltakarja a földet. Szimbolikusan tehát a tető megosztja az emberek világát és a "felső" teret. Ezért a világ hagyományos megértésében a tető egyfajta határ, az egyik világból a másikba való átmenet helye. Ezért számos rituális szokás kötődik a tetőhőz (felette, alatta, rajta). Gyakran pl. védő tárgyakat akasztanak a tetőre.

 A vihar, mennydörgés, villámlás vagy tűz elleni védelem érdekében a szlávoknál különféle felszentelt tárgyakat hagytak a tetőn vagy padláson: húsvéti disznó csontjai, szén a húsvét előtti szombaton égő tűzből, húsvéti tojás héja, szalma halottas ágyból, karácsonyi szalma, az ég felé fordított pengéjű fejsze stb.

A tisztátalan erők elleni védelem érdekében a szerbek (a szláv mitológia szerint) orbáncfűvirág koszorúját vagy karácsony estéjén készült keresztet is hagynak (még élő szokás) a tetőn, padláson.

Rituális tárgyakat raknak ki a tetőre akkor is, amikor valamit kommunikálni szeretnének "kifelé", pl. család életének fontos eseményeiről: esküvő, halál, gyermek születése. Pár tényleges példa: esküvői fa, esküvői zászló, a menyasszony koszorúja vagy egy fekete zászló amikor a ház gyászol.

Új ház építésekor egy fát vagy faágat helyeznek a tetőre, sőt néhol még fából készült keresztet is. A mai napig megmaradt az a szokás (amiről korábban is írtam) még a városi területeken is, hogy a ház tetőszerkezetének emelésekor a ház ormát különféle tárgyak díszítik, zászló, ingek, virágok. Ilyenkor ünnepelnek (Pajdos, kicsit lejjebb, bővebben) is és a mesternek különleges ajándékokat adnak.

No alt text provided for this image

És ha már a bulinál tartunk: Ezek az ünneplési formák bár a feudális társadalmi időkből származnak, de nevük az a mai napig nincsen.

Hívjuk tetőbulinak. A tetőbuli akkor kezdődik, amikor az utolsó cserép a tetőre kerül. A korábban említetteken kívüli szokások ilyenkor: az egyik munkás a tető tetején állva iszik egy pohár bort (korábban imát is mondott, a ház lakói védelmét kérte Istentől), amit a földre dob. Az üvegszilánkok szerencsét hoznak! A tetőbuli általában délben kezdődik ebéddel, és késő este ér véget, amíg ki nem fáradna az emberek az énekléstől és italozástól. A tetőbuli az egyetlen buli, amelyet munkaruhában ünnepelnek.

No alt text provided for this image

 

Amúgy 3 bulit is tartanak egy új ház építésénél, de ezekre tényleg inni is kell szerintem is:

1. "Tetőbuli",

2. A beltér elkészültekor

3. Felszentelés - a ház áldása a pappal és vendégekkel

A szegényebb időkben volt még egy szokás faluhelyen (főleg Szerbiában) a "Pajdos". Ez a tetőszerkezet emelésénél volt. Ilyenkor sok kézre volt szükség, ezért a falu népe összegyűlt, hogy segítsen az épülő ház gazdájának. Ingyen dolgoztak viszont a tulajdonos, a háza alapján (régen a keleti sarkon áldozták fel a gonosz varázserők távoltartására és a boldogság "beengedésére") levágott egy kost, a falu népe pedig pálinkát, cukrot, inget és egyebeket hozott. Az orom felállítása után pedig természetesen lakoma és buli volt napestig.

Mint láthatjuk a tető, a ház egyik legfontosabb része a szláv kultúrában a mai napig. Nem csak funkcionális, hanem szimbolikus értelemben is. A hagyományokat a teljesség igénye nélkül írtam le, hiszen ahány tájegység, annyi szokás és változat létezik.

És íme egy vers aminek eredetét nem tudom, de nagy valószínűséggel ez volt az, amit a tetőfedő mondott a "tetőbuli" kezdetekor:

Védje Isten ezt a házat és mindazokat, akik belépnek és elhagyják azt. Isten vigyázzon rá és tartsa az ajtón kívűl az ellenségeket az adókat, áradásokat és tolvajokat. Sok boldogságot, örömet és szeretetet kívánok a beköltöző családnak új otthonában. Boldog beköltözést!

 

Források: https://www.hercegovina.info/show/zanimljivosti/zanimljiv-detalj-na-krovu-kuce-u-izgradnji-odao-pocast-hrvatskoj-ali-i-njemackoj/181522/

https://www.alo.rs/razbibriga/zanimljivosti/ako-gradite-kucu-ove-narodne-obicaje-morate-da-ispostujete/175184/vest

https://www.prozorivrata.com/simbolika-krova-u-tradicionalnoj-kulturi/

https://bijeljina.online/24916/ove-narodne-obicaje-morate-ispostovati-ako-gradite-kucu

http://lukavicaonline.com/stari-obicaji-gradnje-kuce/

A bejegyzés trackback címe:

https://kristof-ladanyi.blog.hu/api/trackback/id/tr5116418762

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Munkáról, családról, hobbiról és a Balkánról

Ladányi Kristóf vagyok. 1982-ben születtem, Nagykanizsán. 2000-ben Horvátországba költöztem ahol nagyon sok embert ismertem meg. Széles körben megismertem az ottani kultúrát és piaci igényeket, viselkedést. Több, mint 20 éves értékesítési tapasztalatom van, ebből több, mint 10 év az építőipar területén. 2 gyermekem van, házas vagyok (újra :) ). Sokat túrázunk, utazunk. Sokat olvasok és tanulok. A blogban világmeglátásomat és tapasztalataimat közlöm. A sok munka és családi teendő mellett én vagyok a TEDxNagykanizsa szervezője és kurátora is. Szeretnél követni, kapcsolatba lépni velem? Látogass el ide: www.linktr.ee/lkristof

Friss topikok

süti beállítások módosítása