Pár érdekesség a Szent István-székesegyház tetőjéről avagy Bécsben jártam:
· 230.000 db mázas tetőcserép fedi
· Minden cserép 2,5 kg súlyú
· Fordítva sikerült kirakni az Osztrák köztársaság címerét, ami mellett még Bécs városának címere is látható
· Minden cserép rögzítve van 2 rézszeggel és habarccsal
· 1950-ben fejezték be a 2. világháború pusztítása utáni felújítást
· A cserép egy cseh (PKZ Keramika Postorná a.s.) gyárban készült
Bővebben a gyárról:
PKZ Keramika Postorná a.s. egy kerámiaipari vállalat, amelynek székhelye a csehországi Poštornában (Unterthemenau) található.
A hercegi liechtensteini agyag- és téglagyárból alakult ki, melynek színes klinkertéglái és tetőcserepei a mai napig jellemzően Dél-Morvaországban és Alsó-Ausztriában megtalálhatóak
Tetőszerkezet (forrás wikipédia):
A 110 m hosszú tető a hajó fölött 37,5 méterrel, a kórus felett 25,3 méterrel emelkedik a falak teteje fölé.
A déli oldalon látható a kórus felett az Osztrák Császárság címere I. Ferenc császár monogramjával és az 1831-es évszámmal, ami a tető újrarakásának időpontját örökíti meg. Északi oldalán Bécs város címere és az Osztrák Köztársaság címere látható, alján az 1950-es évszámmal, ami a második világháborúban való megsemmisülés utáni tetőújjáépítés befejezésének éve.
A tetőszerkezet belsővázát egy mintegy 600 tonnás acélszerkezet alkotja, amellyel felváltották a 15. századi vörösfenyőből készült fa tetőszerkezetet, amely 1945-ben teljesen leégett. Az acélgerendák mellett szólt, hogy erősebbek a hagyományos fagerendáknál és léceknél, emellett olcsóbbak, erősebbek és tűzállóbbak azoknál. A javításkor előzetesen beton mennyezetet is behelyeztek a boltozatok fölé, 1946-ban a főhajó és a kissé megemelt középhajó fölé, 1948-ban pedig a kórus feletti részt fedték le, egyrészt a székesegyház belső terének megvédésére a tető elkészültéig, másrészt így munka- és raktárterületekhez jutottak a munkálatok idejére. Az eredetivel szinte megegyező tető rekonstrukciója 1950 novemberében fejeződött be.
Képek forrása: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wien_Dom_St._Stephan_Dach_5.JPG
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.