Munkáról, családról, hobbiról és a Balkánról

A Balkáni Régióban tevékeny értékesítő Apuka és Férj blogja

A Szent István-székesegyház (Bécs) tetője
tetőszerkezete, kerámia cserepe

Pár érdekesség a Szent István-székesegyház tetőjéről avagy Bécsben jártam:
· 230.000 db mázas tetőcserép fedi
· Minden cserép 2,5 kg súlyú
· Fordítva sikerült kirakni az Osztrák köztársaság címerét, ami mellett még Bécs városának címere is látható
· Minden cserép rögzítve van 2 rézszeggel és habarccsal
· 1950-ben fejezték be a 2. világháború pusztítása utáni felújítást
· A cserép egy cseh (PKZ Keramika Postorná a.s.) gyárban készült

Bővebben a gyárról:
PKZ Keramika Postorná a.s. egy kerámiaipari vállalat, amelynek székhelye a csehországi Poštornában (Unterthemenau) található.
A hercegi liechtensteini agyag- és téglagyárból alakult ki, melynek színes klinkertéglái és tetőcserepei a mai napig jellemzően Dél-Morvaországban és Alsó-Ausztriában megtalálhatóak

1664723161253.jpg

Tetőszerkezet (forrás wikipédia):

A 110 m hosszú tető a hajó fölött 37,5 méterrel, a kórus felett 25,3 méterrel emelkedik a falak teteje fölé. 

A déli oldalon látható a kórus felett az Osztrák Császárság címere I. Ferenc császár monogramjával és az 1831-es évszámmal, ami a tető újrarakásának időpontját örökíti meg. Északi oldalán Bécs város címere és az Osztrák Köztársaság címere látható, alján az 1950-es évszámmal, ami a második világháborúban való megsemmisülés utáni tetőújjáépítés befejezésének éve.

A tetőszerkezet belsővázát egy mintegy 600 tonnás acélszerkezet alkotja, amellyel felváltották a 15. századi vörösfenyőből készült fa tetőszerkezetet, amely 1945-ben teljesen leégett. Az acélgerendák mellett szólt, hogy erősebbek a hagyományos fagerendáknál és léceknél, emellett olcsóbbak, erősebbek és tűzállóbbak azoknál. A javításkor előzetesen beton mennyezetet is behelyeztek a boltozatok fölé, 1946-ban a főhajó és a kissé megemelt középhajó fölé, 1948-ban pedig a kórus feletti részt fedték le, egyrészt a székesegyház belső terének megvédésére a tető elkészültéig, másrészt így munka- és raktárterületekhez jutottak a munkálatok idejére. Az eredetivel szinte megegyező tető rekonstrukciója 1950 novemberében fejeződött be.

 

Képek forrása: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wien_Dom_St._Stephan_Dach_5.JPG

A bejegyzés trackback címe:

https://kristof-ladanyi.blog.hu/api/trackback/id/tr3617945566

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Munkáról, családról, hobbiról és a Balkánról

Ladányi Kristóf vagyok. 1982-ben születtem, Nagykanizsán. 2000-ben Horvátországba költöztem ahol nagyon sok embert ismertem meg. Széles körben megismertem az ottani kultúrát és piaci igényeket, viselkedést. Több, mint 20 éves értékesítési tapasztalatom van, ebből több, mint 10 év az építőipar területén. 2 gyermekem van, házas vagyok (újra :) ). Sokat túrázunk, utazunk. Sokat olvasok és tanulok. A blogban világmeglátásomat és tapasztalataimat közlöm. A sok munka és családi teendő mellett én vagyok a TEDxNagykanizsa szervezője és kurátora is. Szeretnél követni, kapcsolatba lépni velem? Látogass el ide: www.linktr.ee/lkristof

Friss topikok

süti beállítások módosítása