Munkáról, családról, hobbiról és a Balkánról

A Balkáni Régióban tevékeny értékesítő Apuka és Férj blogja

Mi kerül a tetőre 2022-ben? Építkezési és felújítási trendek, tippek
Ha már építkezünk vagy felújítunk, ezeket vegyük figyelembe, hogy hosszantartó, jó tető alatt éljünk

Magyarországon 2022-ben is nagyon sokan tervezik házuk tetejét felújítani. 

Az erre ítélt sok támogatásnak (pl.: lakossági napelem, otthonfelújítási támogatás) köszönhetően is nagy lesz a kereslet a szakemberre és az anyagra egyaránt az idei évben is.

Az új építéseket sem szabad elfelejteni. itt még szóba jöhet a ún. "közel nulla energiaigény követelményeknek" megfelelő házak támogatása. Ők nemrégen haladékot kaptak 2022. június 30-ig kell befejezniük lakóépületeiket.

A következő cikkben ezekhez a munkálatokhoz adok pár tippet és mutatom meg a legklasszabb trendeket, hogy mit érdemes a tetőre, tetőbe építeni, hogy az hosszan tartóan az életterünk védelme legyen. Mivel nagyon specifikus és sok mindentől függ egy jó tetőrendszer ezét a cikk elolvasása után a legelső és legjobb választás az, ha szakember(ek)hez fordulunk és velük beszélünk. De előbb lássuk a tippeket, trendeket:

 

2022-es tippek felújításhoz

 

1. tipp:  2022-ben is: kerámiacserép


Nagyon sok internetes oldalon olvashatunk különböző meggyőző szövegeket, hogy éppen melyik a jó tetőfedő-anyag fajta. Ez nagyon gyakran attól függ persze, hogy mire akarja az oldal "terelni" a megrendelőt. Próbálok elfogulatlan lenni, de mivel te is tudod; én kerámia cserepeket értékesítek máris aláástam magamnak az előző mondattal.

A fentieket figyelmen kívül hagyva; a kerámia  a befutó.

Én abban hiszek, mert nagyon sok tapasztalata van vele minden tetőfedőnek. A felhasználása pedig több ezer évre nyúlik vissza. Valamint, ha összevetünk egy 15 éves beton/cserepeslemez tetőt egy engóbozott égetett agyag cseréppel szemmel látható a különbség. Az első kettőt ekkorra már megkezdi az időjárás (nap, eső) míg az agyag még szinte ragyog. 

 És lássuk, hogy a Wienerberger kutatása szerint melyik anyagnak milyen hosszú az élettartama:

2022-01-27_11_59_41-2021-12-30_10_15_17-architectum_24_sustainability_es_8_tovabbi_lap_munkahel.pngBalról jobbra a tetőfedő anyagok: Glazúrozott kerámia, Kerámia Glazúr nélkül, Természetes pala, Cserepeslemez, Beton cserép, Szálcement, Fa (számok években)

2. tipp:  Ami 2022-ben legyen a cserép alatt

  • Nagyon fontos a faanyag minősége jó legyen. Mivel gyakran nagy súlyt tart a tetőszerkezet, ezen nem szabad spórolnunk.
  • A modern tetők ki vannak szellőztetve az ún. ellenléccel (minimum méret legyen 30/50). A szellőztetéssel az esetlegesen előforduló vizet, párát vezetjük el ezért sokkal tartósabb lesz a tetőszerkezetünk. Egyes számítások szerint nagyon sok energiát spórolunk meg, főleg a mai divatos sötét ("hőbeszívó") cserepek mellett. A Szellőztetés ne maradjon el!
  • Tetőfólia. Ha már megcsináljuk, ne ezen spóroljunk! Ha van szigetelés a tető alatt, ha nincsen, rakassunk tetőfóliát. Fontos tudni a mesternek tervezésnél, hogy milyen szigetelést használtunk és van vagy lesz-e lakótér a tetőszerkezet előtt. Ezt már gondoljuk át a tető építése előtt. 

tetoszelloztetes.jpg

 

3. tipp: Tetőszigetelés

  • Az EU jövőbeli CO2 csökkentési tervei miatt jövőben erre én várok külön támogatásokat, de a mostaniakkal is megoldható. Mint tudjuk a hő felfelé mozog. Tehát a hőveszteségünk nagy része a tetőn keletkezhet.
  • Amennyiben a lakóteret kívánjuk beépíteni alkalmazzunk mindenképpen szigetelést. 
  • Nem szeretünk túl gyakran a tetőhöz "nyúlni" így ezt is érdemes a felújítással együtt megcsinálni.
  • Anyagok: üveg-, kőzetgyapot, PIR/PUR táblák stb. Válasszuk az éppen legmegfelelőbbet. Én a PIR táblákat ajánlom és a tetőfedő is szeretni fog minket.

4. tipp: Napelem, szinte kötelező

  • Ha 2022-ben újít, a napelemet érdemes belevenni, mert szerintem szerves részének kell lennie a jövő háztetőinek, hiszen az energiaéhségünk egyre csak nő. És senki nem akar az autójával 30-40 percet "tankolni" az állomáson.
  • Az Európai Uniós terveket és az éppen zajló "Mi zöld energia" vita miatt és az egyre közelebb kerülő energiaválság miatt is, most még jobban a középpontba került a napelem. Magyarországon kitűnő támogatás van ráérdemes kihasználni. 
  • Mivel a napelem-rendszereket általában más szereli, mint a tetőt (gyakran villanyszerelő) ezért készüljünk azzal, hogy nehezen fogunk olyan csapatot találni aki mindkettőt megoldja. Próbáljuk a folyamatokat összehangolni időben. Itt elkezdhetjük a napelemigényünk kiszámolását.
  • Kerüld el egyelőre a cserépbe integrált napelemes rendszereket. Még kiforratlan
  • Figyelem, idén még jó az ellátás itt az alapanyagból, a jövőben ez változhat!

 crt_2618-2560x1707.jpg

 

5. tipp: Mielőtt megrendeljük az anyagot  - szakember, anyaghiány és egyéb nehézségek

  • Nagyon sokat lehetett 2021-ben olvasni az szakember- és anyaghiányról. Sajnos megnyugtatlak; idén sem fog nagy valószínűséggel változni Magyarországon a helyzet

Amit csak tudsz, MINDENT szervezz le időben! 

Persze ez akkor vonatkozik rád, ha nincsen baj a korábbi tetőddel (beázik, rádőlt a fa).

  • A legjobb, ha minden anyagot beszerzel amire a tetőfedő érkezik. Így nagyon sok stressztől mented meg magadat és a tetőfedődet.
  • A tetőfedő beszéljen a napelemessel, hogy mikor melyik folyamatot végzi, ki mikor csatlakozhat be a munkába.

6. tipp: Figyelj a megbízásnál

  • Minden esetben keress szakembert, a Te tetődhöz specifikusan, meghatározottan, felmérés után kérd ki a véleményét.
  • Amit gondolj át, készíts elő mielőtt beszélsz vele: Tető felületének mérete, tetőélek hosszai, dőlésszög. Lesz-e lakótér a tető alatt? Milyen anyagban gondolkozol?

A szakemberhiány sajnos a "kóklereknek" és csalóknak nyitotta meg a kapukat.

roof-gd28938f64_1920.jpg

Amit itt tudsz tenni:

  • Ellenőrizd le a mester korábbi munkáit. Ezek lehetnek ajánlások, közös ismerős ajánlása vagy a mester web-, facebook oldala. Nagyon sok szaki büszkén és szívesen fotózza a munkáit, így azok valószínű a telefonján vannak. Kérd tőle, mutassa meg. Ha jól dolgozik úgyis szívesen meg fogja.
  • Írjatok szerződést! Itt figyelj arra, hogy nagyon sok szaki ódzkodik szerződést írni a határidők miatt. Ezt kezeld rugalmasan és nem lesz baj.
  • Az átadott előlegről írjatok átvételi elismervényt! Ha a szerződés nem sikerült legalább ez legyen. Innen tudsz nyomtatni

2022-es tetőtrendek

 

1. trend - Ereszcsatorna a tető színében

  • Pár éve a tetőcserép gyártók elkezdtek ereszcsatornát is ajánlani. Ennek a legnagyobb értéke Neked vevőnek, hogy nagyon szép a cserép színéhez illeszkedő ereszcsatornát szerezhetsz be a házadhoz. Nagyon fog passzolni és minőségi lesz. Nem fogod megbánni.

 

2. trend - Cserépformák

  • 2022-ben tovább hódítanak az egyenes felületű, nagyobb méretű cserepek. Sajnos ezekből nagyobb hiánypro_fot_dom_ez_100-natur_sall_ain_v1-483x800-242x400.jpg is keletkezhet, szerezd be időben.
  • A klasszikus cserepek amik velünk vannak több száz éve, idén is velünk maradnak szerencsére. Pl.: Hódfarkú
  • A legkeresettebbek lesznek azok a cserepek, amik minden háznak jól állnak és a méretük miatt gyorsan és megbízhatóan lehet őket gyártani. Tehát elérhetőek lesznek

 

3. trend - Színek

  •  2022 trendi színei a szürke és matt fekete lesz szerintem
  • Itt is velünk maradnak a klasszikus színek, mint a natúr és rézvörös színek

 

És a végén íme lássunk pár trendi tetőt:

Stresszmentes tetőfelújítást kívánok 2022-ben

A bejegyzés trackback címe:

https://kristof-ladanyi.blog.hu/api/trackback/id/tr9816825248

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Munkáról, családról, hobbiról és a Balkánról

Ladányi Kristóf vagyok. 1982-ben születtem, Nagykanizsán. 2000-ben Horvátországba költöztem ahol nagyon sok embert ismertem meg. Széles körben megismertem az ottani kultúrát és piaci igényeket, viselkedést. Több, mint 20 éves értékesítési tapasztalatom van, ebből több, mint 10 év az építőipar területén. 2 gyermekem van, házas vagyok (újra :) ). Sokat túrázunk, utazunk. Sokat olvasok és tanulok. A blogban világmeglátásomat és tapasztalataimat közlöm. A sok munka és családi teendő mellett én vagyok a TEDxNagykanizsa szervezője és kurátora is. Szeretnél követni, kapcsolatba lépni velem? Látogass el ide: www.linktr.ee/lkristof

Friss topikok

süti beállítások módosítása